1068 Budapest, Dózsa György út 86/b. +36 13519483 +36 13519485 korhazi@mgyk.hu oktatás

Összefoglaló a 2023. évi Csereprogram eredményeiről

Az MGYK Kórházi és Klinikai Területi Szervezetének munkájának, az előző ciklusban kiemelt feladata volt a második, intézmények közötti Csereprogram lebonyolítása. A programban részt vevő gyógyszerészek új területekkel ismerkedtek meg, és a saját munkájukban is hasznosítható tapasztalatokkal gyarapodtak. A programban való részvétel önkéntes volt, ellenszolgáltatástól mentes és kizárólag a szakmai ismeretek kölcsönös megismerését, átadását szolgálta. A cseregyakorlat egy napos volt, de igény szerint, előzetes egyeztetést követően maximum három napra lehetett bővíteni.

A Csereprogram végén kérdőívben kérdeztük a résztvevőket tapasztalataikról. Minket is meglepett, hogy milyen jelentős volt a program iránti érdeklődés. Az első alkalommal harminchárom jelentkezés érkezett, a másodikra már hetvenkilenc!
A kérdőív válaszainak elemzése alapján az alábbi megállapításokat tehetjük: a kitöltők 75 %-a KKTSZ Kamarai tájékoztatójából, tisztségviselőtől vagy kamarai rendezvényen hallott a lehetőségről. Jelenleg ezek a leginformatívabb kommunikációs csatornáink. Engem nagyon meglepett, hogy a kitöltők egy harmada több helyszínt is megjelölt, ahova szívesen eljutna.
A válaszadók 100 %-a egyetértett azzal, hogy a kamara feladatai közé tartozik az ilyen és ehhez hasonló programok lebonyolítása. A kitöltők 93 %-a legalább egy helyre eljutott, a többi jelentkezőt a csereprogramtól független ok akadályozta a részvételben.

A kitöltők közül, aki eljutott legalább egy helyre, 100 % jelezte, hogy számára hasznos volt az eltöltött idő, ezen belül:
  • 75 % a csereprogram keretében gyakorlati tudásra tett szert,• 64 % elméleti tudást kapott,
  • 75 % szerzett a gyakorlat alatt hazavihető, a saját munkájába implementálható tapasztalatot,
  • 86 százalékuknak nőtt a kapcsolati tőkéje,
  • 0 %, azaz senki nem jelölte meg a lehetőséget, hogy „számomra semmilyen pozitív hozadéka nem volt a programnak”.
Az adatokból levonható következtetések azt mutatják, hogy a Csereprogram a tagság számára egy jó lehetőség ismereteinek bővítésére; hasznos tevékenység, mely kiszakíthatja a kollégákat a mindennapi rutinból. A kezdeményezést a vezetők is támogatják; a főgyógyszerészek lelkesítik, küldik a dolgozóikat tapasztalatot szerezni.A rendezvény jogi szabályozása rengeteg kérdést, aggályt vetett fel (betegbiztonság, titoktartás, stb.). Ezen kérdéseket a megfelelő, jogászok által kidolgozott dokumentáció alkalmazásával kezeltük. A legtöbb kritika ebben a szegmensben ért minket amiatt, hogy mind a résztvevő kollégákra, mind pedig a fogadó helyekre komoly adminisztrációs teher hárult. Feladatunk, hogy továbbra is megfeleljünk a jogi feltételeknek, de a dokumentációs kötelezettségeket csökkentsük.

A kapcsolattartók munkája elengedhetetlen, ám a legcélravezetőbb megoldásnak azt látjuk, hogy minden fogadó intézményben felkérünk egy helyi kollégát koordinátornak.

A programban résztvevő intézmények az alábbiak voltak:
  • Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet - Budapest
  • Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház - Miskolc
  • Komlói Egészségcentrum Bányászati Utókezelő és Éjjeli Szanatórium Egészségügyi Központ - Komló
  • Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézet - Budapest
  • Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház - Győr
  • Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház - Kaposvár
  • Szent Borbála Kórház Intézeti Gyógyszertár – Tatabánya
Mindegyik intézményben kimagasló szakmai munka folyik, érdemes volt bevonni őket a folyamatba. Ezúton szeretném megköszönni az összes itt dolgozó kollégának, hogy időt és energiát szántak e fontos kamarai program sikerre vitelében.

A csereprogram nem jöhetett volna létre a koordinátorok nélkül. Külön köszönöm a munkájukat, és hogy a szabad idejüket áldozták:
  • dr. Csontos Bence
  • dr. Holp Kirill
  • dr. Molnár Dénes
  • dr. Szabó Alexandra
  • dr. Tiszai Zita
  • dr. Vajda Péter
Külön köszönöm a KKTSZ hivatalvezetőjének (Pongrácz Gábor) folyamatos koordinatív tevékenységét, mely szintén létfontosságú volt az elmúlt egy évben. A program nem jöhetett volna létre elnök, Süle András PhD. hathatós támogatása nélkül.

Véleményem szerint erős igény mutatkozik a III. Csereprogramra, mely a KKTSZ jövőbeni tervei között szerepel. Igény szerint, ide már bevonnánk az egyetemi gyógyszertárakat is.

Köszönöm az összes szervező és résztvevő kollégának az aktív közreműködést!

dr. Tátrai Tibor
szervező
MGYK KKTSZ alelnök

- 2024.05.21. -